Krótkie wprowadzenie

Włoskie maszyny nie są zbyt popularne w Polsce - Swojego Monstera 695 musiałem poznawać od podstaw. Dotyczy to zarówno jazdy jak i wykonywania czynności serwisowych.
Teraz chcę nieco pomóc osobom zastanawiającym się nad taką maszyną lub rozpoczynającą jej eksploatację. Wszystko robię sam, co w przypadku tak prostej konstrukcji nie jest większym problemem.

Uwaga: treści zawarte tutaj nie mają charakteru podręcznika serwisowego, są niekompletne i czasami mogą nie być prawidłowe.

sobota, 3 lipca 2021

Usuwanie immobillisera w Monsterze 695, S2R i innych z sterownikiem IAW5

Czasami zachodzi konieczność wymiany zestawu wskaźników (np. po wywrotce) albo sterownika silnika. Monster 695 i pokrewne, podobnie jak samochody Fiat mają w zestawie 3 kluczyki, w tym jeden czerwony (brązowy u Fiata), który może być stosowany do kodowania wymienionych elementów (sterownik i immobiliser w zestawie wskażników są parowane z sobą). 

Co jeśli jednak nie ma kluczyka? Załączona do niego przywieszka ostrzega, że "to będzie bardzo kosztowne". 

Zamiast wymiany kompletu: zestaw wskaźników, sterownik silnika oraz stacyjka z kluczykami, możliwe jest znacznie tańsze obejście problemu: całkowita deaktywacja immobilisera w sterowniku silnika. Po tym działaniu silnik będzie mógł być uruchomiony z dowolnym zestawem wskażników, lub nawet bez niego.

Poniższe działanie zostało przetestowane na (nienależącym dla mnie) Monsterze 695 wyposażonym w sterownik IAW5AM.BS/HW610/2219-DD07

Analogiczne postępowanie powinno być skuteczne dla innych motocykli Ducati z sterownikiem IAW5AM i IAW59M.

Uwaga: poniższe czynności mogą być niebezpieczne dla motocykla. Nie daję żadnej gwarancji, że sterownik lub silnik nie zostaną uszkodzone w wyniku ich wykonywania.

 Do odczytu i modyfikacji zawartości pamięci sterownika będą potrzebne:

Po podpięciu przewodu KKL-Fiat 3 pin, i włączeniu zapłonu zgrywamy zawartość pamięci sterownika przy użyciu programu IAW5xReader. To proces powolny, więc należy zadbać o naładowanie akumulatora.

Po tym zapisujemy kopię zapasową zgranego pliku *.bin, i przystępujemy do jego edycji. 

Metoda 1:

Po otwarciu w TunerPro właściwego pliku definicji XDF i pliku *.bin, w drzewie po lewej stronie okna zobaczymy listę flag. Powinien być tam też immobiliser. Wystarczy go odznaczyć, zapisać plik *.bin. Zmodyfikowany plik *.bin wgrywamy do sterownika przy użyciu programu IAW5xWriter. 

Nie przepadam za tą metodą, bo jest nie transparentna, TunerPro polega na definicji XDF, która musi być napisana w sposób prawidłowy.

 

Metoda 2 (polecana):

Zamiast użycia TunerPro, możemy edytować *.bin bezpośrednio korzystając z dowolnego edytora hexadecymalnego. Poniżej znajduje się zrzut widoku z edytona online hexed.it.

O aktywacji immobilisera decyduje tylko jeden bajt, który pełni rolę flagi przyjmującej wartość 00 (immobiliser nieaktywny) lub 01 (immobiliser aktywny).

Musimy znać tylko adres tego bajtu.  Zajrzyjmy do pliku definicji XDF, znajduje się tam fragment:

  <XDFFLAG uniqueid="0x751A">
    <title>Immobilizer (likely!)</title>
    <description>Switch on/off the imobilizer.</description>
    <CATEGORYMEM index="0" category="1" />
    <CATEGORYMEM index="1" category="2" />
    <EMBEDDEDDATA mmedaddress="0x4D144" mmedelementsizebits="8" mmedmajorstridebits="0" mmedminorstridebits="0" />
    <mask>0x01</mask>
  </XDFFLAG>

Interesuje nas

mmedaddress="0x4D144"

który określa położenie bajtu. Szukamy bajtu o tym adresie (patrz zrzut ekranu) i powinniśmy zobaczyć tam wartość 01, jakalwiek większa wartość będzie oznaczała że adres podany w pliku XDF nie jest prawidłowa (flaga może być tylko 00 lub 01). 

Zmieniamy wartośc flagi z 01 na 00, zapisujemy plik *.bin i wgrywamy go do sterownika silnika przy użyciu IAW5xWriter.

Co zrobić jeśli usunięcie się nie powiodło?

Prawdopodobnie plik XDF definiował nieprawidłowy adres. Warto przejrzeć inne XDF-y i zajrzeć na forum ducati.ms, gdzie można znaleźć podpowiedzi co do lokalizacji flagi. Np. w tym wątku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są na bieżąco moderowane. Proszę nie wysyłać jednego komentarza wielokrotnie.